Co je to rosný bod?

Rosný bod vzduchu je teplota, při které je nasycená vzduchová pára schopna začít kondenzovat se na povrchu objektů nebo vytvářet mlhu. Když teplý vzduch ochladí na teplotu rosného bodu, jeho schopnost udržet vodní páru klesá a pára se začne kondenzovat do kapalné formy. To znamená, že dochází ke změně vodní páry na vodu.

 

Rosný bod vzduchu je tedy důležitým ukazatelem vlhkosti vzduchu a je závislý na teplotě a obsahu vlhkosti ve vzduchu. Čím vyšší je obsah vlhkosti ve vzduchu, tím vyšší je jeho rosný bod. Naopak, při nižším obsahu vlhkosti je rosný bod nižší.

 

Teplota rosného bodu je různá pro různé absolutní vlhkosti vzduchu: čím více je vodní páry ve vzduchu, tím vyšší je teplota rosného bodu, čili tím vyšší teplotu musí vzduch (a pára) mít, aby pára nezkondenzovala. Naopak pokud je ve vzduchu vodní páry jen velmi málo, může být vzduch chladnější, aniž pára zkondenzuje. Vzduch za určité teploty může obsahovat jen určité množství vodních par.

 

Čím je teplota vzduchu (a tím i páry) vyšší, tím více páry může v jednotce objemu být, aniž začne pára kapalnět. Pokud se vzduch začne ochlazovat, vodní páry začnou kondenzovat. Přítomnost kondenzačních jader kondenzaci urychlí. Pokud kondenzační jádra nejsou přítomna, nemusí ke kondenzaci dlouho dojít, byť je vlhký vzduch podchlazen pod rosný bod. Rosný bod lze považovat za jiné vyjádření absolutní vlhkosti vzduchu.

 

Dále si o domácích odvlhčovačích vzduchu můžete přečíst

 

Zobrazit odvlhčovače a vysoušeče vzduchu

 

 

heureka

Hodnocení obchodu

100% star star star star star

Obchod topidla-odvlhcovace-master.cz hodnotilo 20 zákazníků

Naposled přidané hodnocení:

  • Ověřený zákazník

    20. 1. 2024

  • Ověřený zákazník

    19. 9. 2023

Nákup na splátky s odkladem

essox
mapa ČR

Dodáváme do celé ČR i na slovensko

Produkty skladem odesíláme do 24 hodin

Máme 30 let zkušeností

Autorizovaný prodej a servis topidel a odvlhčovačů vzduchu značky MASTER pro soukromé i profesionální použití. Prodáváme elektrická, naftová, plynová a infračervená topidla a ohřívače, odvlhčovače a vysoušeče vzduchu, ventilátory a bio ochlazovače. Nabízíme profesionální řešení pro jakékoli aplikace. Máme více jak 30 let zkušeností v oboru.

Sociální sítě

Sociální sítě

Copyright © 2023 MANEK stavební stroje spol. s r.o